Šetřete vodou

Jak šetřit vodu v domácnosti a koupelně?

Voda je nezbytným zdrojem pro život, ale také pro pohodlí a hygienu. V České republice máme naštěstí dostatek pitné vody, ale to neznamená, že bychom s ní měli plýtvat. Šetřením vody nejen ušetříme peníze za vodné a stočné, ale také přispějeme k ochraně životního prostředí. Jak tedy můžeme snížit spotřebu vody v naší domácnosti a koupelně? Zde je několik tipů a doporučení, které vám pomohou šetřit vodu efektivně a jednoduše.waterfall-4911861_1280.jpg


Sprchujte se místo koupele

Jedním z nejlepších způsobů, jak šetřit vodu, je upřednostňovat sprchu před vanou. Při napuštění vany spotřebujete průměrně 150 litrů vody, zatímco při pětiminutové sprše jen 60 litrů. Pokud si navíc zkrátíte dobu sprchování, můžete ušetřit ještě více. Můžete si také pořídit sprchovou hlavici s úsporným režimem, která sníží průtok vody až o polovinu.

Používejte perlátory a úsporné baterie

Dalším způsobem, jak šetřit vodu, je vyměnit staré vodovodní baterie za nové, které mají nižší průtok a jsou vybaveny perlátory. Perlátor je malá síťka, která se nasazuje na výtok baterie a provzdušňuje proud vody. Tím se sníží množství vody, které protéká baterií, aniž by se snížila tlaková síla. Perlátory můžete koupit samostatně a nasadit je na vaše stávající baterie, nebo si můžete pořídit celou novou baterii s perlátorem. Na trhu jsou k dispozici různé typy úsporných baterií, například pákové, termostatické, podomítkové nebo nástěnné. Pokud hledáte kvalitní a designové baterie, doporučujeme vám navštívit naše stránky, kde najdete široký výběr vodovodních baterií za výhodné ceny.

Opravujte netěsnosti a kapající kohoutky

Možná si to neuvědomujete, ale i malá netěsnost nebo kapající kohoutek může způsobit velkou ztrátu vody. Pokud vám z kohoutku kape jedna kapka za sekundu, za den to znamená až 24 litrů vody. Proto je důležité pravidelně kontrolovat stav vašich potrubí, ventilů, baterií a hadic a v případě potřeby je opravit nebo vyměnit. Můžete si také pořídit speciální těsnící pásky nebo lepidla, které pomohou utěsnit drobné netěsnosti.plumber-2788334_640.jpg

Zavírejte vodu, když ji nepotřebujete

Toto je asi nejjednodušší a nejzákladnější rada, jak šetřit vodu, ale mnoho lidí ji stále nedodržuje. Zavírejte vodu, když si čistíte zuby, holíte se, myjete ruce, nádobí nebo ovoce. Nenechávejte vodu zbytečně téct, pokud ji nepoužíváte. Tím ušetříte až několik litrů vody za minutu.

Využívejte dešťovou vodu

Pokud máte zahradu nebo balkon, můžete využít dešťovou vodu k zalévání rostlin, mytí auta nebo okapů. Stačí si pořídit sud, barel nebo jinou nádobu, která zachytí dešťovou vodu ze střechy nebo okapů. Dešťovou vodu můžete také použít k splachování toalety, pokud ji přečerpáte do nádrže. Tím ušetříte pitnou vodu, která je dražší a kvalitnější.    
 water-815271_640.jpg

Vybírejte úsporné spotřebiče

Pokud plánujete koupit novou pračku, myčku, bojler nebo jiný spotřebič, který spotřebovává vodu, vybírejte takový, který má co nejnižší spotřebu vody i energie. Podívejte se na energetický štítek, který uvádí spotřebu vody na jeden cyklus nebo na rok. Volte spotřebiče s energetickou třídou A nebo vyšší. Pouštějte spotřebiče jen tehdy, když jsou plně naložené, a využívejte úsporné programy.

Vyměňte starou toaletu za novou

Toaleta je jedním z největších spotřebitelů vody v domácnosti. Staré toalety mohou spotřebovat až 12 litrů vody na jedno spláchnutí, zatímco nové toalety mají dvojtlačítkové splachování, které umožňuje volit mezi malým (nejčastěji 3 litry) a velkým spláchnutím (nejčastěji 6 litrů) a podle potřeby je navyšovat nebo snižovat. Tím se sníží spotřeba vody až o polovinu. Pokud si nemůžete dovolit vyměnit celou toaletu, můžete si pořídit speciální úspornou nádržku nebo vložit do nádržky láhev s vodou, která sníží objem vody potřebný k naplnění nádržky.

Šetřete vodou i mimo domov

Šetřit vodou můžete nejen doma, ale i v práci, ve škole, na veřejných místech nebo na dovolené. Dodržujte stejná pravidla jako doma: zavírejte vodu, když ji nepotřebujete, opravujte netěsnosti, používejte úsporné baterie a spotřebiče, využívejte dešťovou vodu. Pokud vidíte někde plýtvání vodou, upozorněte na to odpovědné osoby nebo instituce. Podpořte také environmentální iniciativy a organizace, které se zabývají ochranou vody a vodních zdrojů.

 

Šetřit vodou není těžké, stačí dodržovat několik jednoduchých rad a změnit některé své návyky. Tím nejen snížíte své výdaje za vodu, ale také přispějete k ochraně životního prostředí a udržitelnosti vodních zdrojů. Pokud chcete šetřit vodu ještě efektivněji, můžete si pořídit některé z produktů, které nabízíme, jako jsou úsporné baterie, perlátory, rekuperační jednotky nebo těsnící materiál. Na stránkách Plano.cz najdete také další informace, tipy a novinky o vodě, plynu a topení. Nezapomeňte také sledovat náš blog, kde se dozvíte o dalších zajímavých tématech a akcích. Šetřete vodou a buďte zodpovědní k naší planetě.