Šetřete plynem

Tipy a triky pro úspornou v domácnosti

Plyn je oblíbeným zdrojem energie pro vytápění, vaření a ohřev vody. Je pohodlný, spolehlivý a relativně levný. Můžete ale ušetřit ještě více, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. V tomto článku vám poradíme, jak snížit spotřebu plynu a zároveň zvýšit bezpečnost a komfort vaší domácnosti. A navíc vám představíme výhody plynu oproti jiným způsobům vytápění a ohřevu vody.

istockphoto-1470438464-612x612.jpg

Jak šetřit plyn při vytápění

Vytápění domácnosti plynem je skutečně drahé. Své o tom ví spousta domácností, které takto topí již řadu let. I když stoupající ceny plynu neovlivníme, můžeme vám poradit, jak neprotopit desetitisíce. Ušetřit na plynu se dá různými způsoby, ale to hlavní, čím byste měli začít, je samotný kotel.
istockphoto-640322960-612x612.jpg

Zvolte správný kotel

Spousta domácností má letitý kotel, který sice funguje a topí, ale neodpovídá požadavkům na šetření energií. Se starým kotlem toho zkrátka moc neušetříte. Ideální jsou především moderní kondenzační plynové kotle, které dokážou ušetřit v domácnosti spoustu peněz. Je pravda, že nový kotel není nejlevnější záležitost. K této investici ale můžete využít i různé dotace – např. Zelená úsporám, které vám s financováním pomohou.
Plano.cz nabízejí široký sortiment plynových kotlů a ohřívačů vody. Na jejich webových stránkách najdete podrobné informace o jednotlivých typech a modelech, včetně cen a parametrů. 

Dbejte na údržbu kotle a pravidelný servis

Každý kotel – i plynový, je nutné pravidelně čistit a udržovat. Jednak kvůli bezpečnosti, ale i kvůli tomu, aby fungoval správně a neprotopili jste s ním celou výplatu. Servisní technik by měl alespoň jednou ročně váš plynový kotel prohlédnout a vyčistit jak kotel, tak spalinové cesty. Zanesený a neudržovaný kotel totiž spotřebuje energie mnohem více, než čistý a udržovaný. A navíc – udržovaný kotel vám déle vydrží.

Topení nevypínejte, ale snižte teplotu

Vypínáním topení většinou neušetříte. Lidé si myslí, že když kotel vypnou v době, kdy jedou na dovolenou nebo jsou v práci, ušetří tím spoustu peněz. Opak je však pravdou. Plyn nepatří mezi tu možnost vytápění, která by v místnosti teplo dlouho udržela i po vypnutí topení. Naopak, když se vrátíte domů, budete muset topit na plný výkon, abyste si zase zahřáli. A to vás bude stát víc, než kdybyste nechali topení běžet na nižší teplotě.
Mnohem lepší je tedy snížit teplotu na termostatu, když odcházíte z domu nebo jdete spát. Ideální je nastavit teplotu na 18–20 °C, to je dostatečné pro udržení příjemného klimatu v místnosti. Pokud máte termostat s programovatelným časovačem, můžete si nastavit různé teploty pro různé časy dne a týdne. Například ráno a večer si můžete dopřát teplejší prostředí, zatímco během dne a v noci můžete snížit teplotu na minimum. Takto můžete ušetřit až 10 % nákladů na plyn.
istockphoto-1419859245-612x612.jpg

Zvolte správný způsob vytápění

Druhou záležitostí, která se často opomíná, je způsob vytápění. Pokud máte malé radiátory, které nedokážou příliš držet teplo, protopíte spoustu peněz. Budete muset topit hodně a neustále. Obzvlášť v případě, kdy máte velké místnosti s vysokými stropy. Ač se to může zdát zvláštní, velké plus mají v tomto ohledu staré litinové radiátory, které umí teplo držet velmi dobře a to dokonce i v době, kdy snížíte požadovanou teplotu na kotli (termostatu). Na druhou stranu dejte pozor, protože i tyto staré radiátory mají řadu nevýhod, které vás mohou v případě nehody dost potrápit.
Pokud ale přemýšlíte, že změníte způsob vytápění ve svém domě či bytě, hledejte takové radiátory, které jsou dostatečně velké – berte v úvahu velikost vytápěných místností – a dobře předávají a drží teplo. Velkým pomocníkem je i oblíbené podlahové vytápění, které se dá instalovat v novostavbách i starších domech.
servis týpek topení.jpg

Odvzdušněte radiátory

Pokud se vám zdá, že radiátory netopí dostatečně, může to být způsobeno vzduchem, který se v nich nahromadil. Vzduch totiž brání cirkulaci teplé vody a snižuje účinnost topení. Proto je dobré pravidelně odvzdušňovat radiátory, ideálně na začátku topné sezóny. K tomu potřebujete pouze speciální klíček, kterým otevřete ventilek na radiátoru. Nezapomeňte podložit pod ventilek hadr nebo nádobu, aby vám nevytekla voda. Jakmile uslyšíte syčení vzduchu, počkejte, až se objeví první kapky vody. Potom ventilek zavřete a přejděte na další radiátor. Tímto způsobem postupně odvzdušněte všechny radiátory v domácnosti. Tím zajistíte lepší výkon topení a nižší spotřebu plynu.
 

Plyn je výhodný zdroj energie pro vaši domácnost, ale můžete ho využívat ještě lépe. Pokud si pořídíte moderní a úsporný kotel, dbáte na jeho údržbu a servis, nastavíte si optimální teplotu na termostatu, zvolíte vhodný způsob vytápění a odvzdušníte radiátory, můžete ušetřit až desítky procent nákladů na plyn. A navíc budete mít větší bezpečnost a komfort ve vašem domově. Podívejte na široký sortiment, který nabízíme na Plano.cz a vyberte si vlastní moderní kotel nebo nové radiátory.